KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14752020
nr 1475 2020
Eva Cederström
(1909-1995), Finland
Oljemålning, Byggnader. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm
Eva Cederström, finländsk bildkonstnär född i Tammerfors 1909, död 1995.
måndag 20 juni 2022
kl 20:39:38
20 jun
Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Eva Cederström
Läs mer om Eva Cederström